Jesteś tutaj: Strona główna / Atrakcje w Polsce / Podkarpackie / Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy

Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy

Na północ od Krosna, na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Pogórza Strzyżowskiego, leży Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy. Na jego terenie znajdują się liczne kompleksy rolne oraz leśne.

Niezwykle cenne zbiorowiska buczyny karpackiej podlegają ochronie w dwóch rezerwatach przyrody – „Herby” i „Góra Chełm”. Trzeci rezerwat, „Prządki”, chroni dużą grupę fantazyjnych ostańców skalnych, charakterystycznych dla tego terenu.

Spośród gatunków flory warto zwrócić uwagę na rośliny górskie, takie jak czyściec górski, czosnek niedźwiedzi, kostrzewa górska czy śnieżyca wiosenna. Najcenniejsze zwierzęta, które można spotkać w parku, to przede wszystkim ptaki (orlik krzykliwy, puchacz), drapieżne ssaki (wilk, ryś), jelonek rogacz oraz wiele gatunków motyli. Najatrakcyjniejszymi zabytkami architektury są ruiny XIV-wiecznego zamku Kamieniec oraz cerkwie w Węglówce i Rzepniku.


Tagi: Góry , zamki

Zobacz inne miejsca w tym regionie:

Sanok

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest jednym z najciekawszych i największych w kraju. Skansen podzielono na części, by wyodrębnić kulturę materialną poszczególnych grup etnicznych: Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan.

więcej »

Leżajsk

Wizyta w Leżajsku na przełomie lutego i marca to wycieczka w świat kultury chasydów, którzy w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha spieszą do jego grobu, by modlić się o pomyślność swojego narodu.

więcej »

Jarosław

Jarosław to jeden z najcenniejszych zespołów miejskich na Podkarpaciu. Słynie z pięknego rynku, gdzie stoją XVII-wieczna kamienica Sobieskich i XVI-wieczna kamienica Orsettich z arkadowymi podcieniami.

więcej »