Artykul

NIEBO. PRZEWODNIK PO WSZECHŚWIECIE.

Posted by DWPWN

W połowie kwietnia 2008 r. w sprzedaży znajdzie się NIEBO. Przewodnik po Wszechświecie – publikacja dla wszystkich miłośników gwiazd, która zabiera w podróż po najciekawszych zakątkach Wszechświata. Autorem książki jest Przemysław Rudź – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, aktywny obserwator nieba, od wielu lat z pasją zgłębiający tajniki astronomii.

Przewodnik odsłania fascynujące tajemnice nieba, gwiazd i planet. Stara się odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących zagadkowego kosmosu. Skierowany jest zarówno do początkujących astroamatorów, jak i doświadczonych znawców tematu. Ci pierwsi dowiedzą się, co zrobić, by dobrze obserwować niebo, jakich instrumentów używać, na co zwracać uwagę i gdzie najlepiej prowadzić eksploracje. Dla profesjonalnych badaczy nieba przewodnik może stanowić doskonałą pomoc ułatwiającą uporządkowanie wiedzy astronomicznej, a także źródło praktycznych wskazówek.

Obok gruntownego i przejrzystego opisu zagadnień astronomicznych przewodnik zawiera atrakcyjne dodatki: przypomnienie astronomicznych osiągnięć starożytności i powiązań mitologii z astronomią, ciekawostki dotyczące początku i końca Wszechświata, podróży międzygwiezdnych czy pochodzenia życia na Ziemi.

Czym różni się montaż azymutalny od paralaktycznego, co potrafi Teleskop Kosmiczny Hubble’a, gdzie będzie można podziwiać najbliższe zaćmienia Słońca, jak rozpoznać na niebie Warkocz Bereniki, kiedy nastąpi koniec Wszechświata – odpowiedzi na te pytania i wiele więcej w książce, która zmieści się w kieszeni.

W przewodniku m.in.:

  • szczegółowe informacje o 46 gwiazdozbiorach
  • rady, jak zbudować własny, amatorski teleskop i wskazówki co do samodzielnej obserwacji nieba
  • opisy przyrządów astronomicznych – od lornetki do potężnych teleskopów
  • biogramy słynnych astronomów – od Hipparcha do Aleksandra Wolszczana
  • kolorowe fotografie, rysunki i schematy Księżyca, galaktyk, komet, meteorów i innych obiektów
  • ciekawostki i najnowsze odkrycia z astronomii
  • adresy planetariów, obserwatoriów astronomicznych, stron www
  • słowniczek terminów

Książka należy do serii praktycznych i bogato ilustrowanych publikacji przeznaczonych nie tylko dla wytrawnych znawców tematu, ale wszystkich Czytelników o rozległych zainteresowanych. Pozostałe tytuły to: „Fortyfikacje” oraz „Koleje”. Wkrótce planujemy wydać przewodniki: „Szlaki turystyczne” i „Technika”.

Miłośników astronomii z pewnością zainteresuje, że nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazał się również fascynujący album ze zdjęciami dalekiego kosmosu autorstwa cenionego astrofotografa Roberta Gendlera „Niebo. Rok z życia Wszechświata. Sezonowy przewodnik po kosmosie”.

Related Post

Leave A Comment